Vackra församling

I lördags var Samuel, Mercy och Washington på en samling i Allianskyrkan (inte samma som den i Fiskebäck:) med undervisning för alla ledare i församlingar i Jipijapa. Det var en bra samling med bra samtal. Vet ni att i denna ändå lilla stad finns 16 evangeliska kyrkor!!!! Vi blev lite chockade när vi fick höra det, och att den största bara har 50 medlemmar. Många säger att det är en tung plats. Katolska kyrkan är stor här. Vår församling har ca 20 aktiva. Det behövs en gemensam strävan bland de evangelikala!

I söndags efter gudstjänsten var det en kvinna som tog emot Jesus i sitt liv. Tänk att få vara med om det för första gången, att säga -ja jag vill följa dig Jesus. Förvandling, glädje, insikt, liv.

Vår församling är vacker. Så många fina människor. Alla med en längtan. Jag har sagt det förut, men jag är så tacksam att vi hamnade här. Vi är där vi ska vara just nu. Nu ska vi bygga upp församlingen tillsammans, Jesus och vi. Vi är inget utan dig!

Sov så gott och be för oss, vi behöver bli burna.

Emma

2 tankar om “Vackra församling

  1. Charlie Cramer skriver:

    Fantastiskt! Måste kännas bra att vara där man ska! Jag ska försöka tänka på att be mer för er!

  2. AnnaLena skriver:

    Tack Jesus! Forts lev i arbetets puls, värme och utmaningar- vi ber . Stor kram!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: